Депутати звільнили орендарів від оренди на час карантину?


Колись на просторах Інтернету знайшов наступне: «Тим, хто любить ковбасу та поважає закони, не варто знати, як робиться те й інше». Справді, вдалий вислів, якщо на цьому розумітися. Ось «свіжий» приклад із Закону № 540-ІХ (законопроект № 3275) в частині звільнення орендарів від орендної плати на час карантину.

У цьому Законі багато чого понаприймали, та, серед іншого, депутати спробували «врегулювати» питання з орендною платою на період карантину. Але, зробили вони це, м’яко кажучи, “криво”.

Перш за усе, слід нагадати, що в зв’язку з епідемією коронавірусу Кабмін ввів карантин та заборонив деяким бізнесам працювати, тобто, від слова «зовсім не працювати». У багатьох бізнесів, яким заборонили працювати, і які змушені були закритися, приміщення знаходяться в оренді. Тому почало підніматися питання, а як же бути, як і чому орендарі повинні платити за оренду, якщо приміщення не використовуються не з їхньої вини.

Загалом, питання було піднято до того рівня, коли депутати вирішили, що пора їм втрутитися в ситуацію і звільнити орендодавців від оренди. Наміри добрі, ніхто не сперечається, але реалізовувались вони не зрозуміло.

Отже, причини появи в Законі № 540-ІХ норми про оренду пов’язані саме з цією ситуацією.

Так ось, далі історія піде про те, як приймався Закон № 540 в частині звільнення орендодавців від оренди.

На сайті Верховної ради ми бачимо, що законопроект № 3275 (який надалі перетворився в Закон № 540) зареєстрували в Раді 29.03.2020. У цей же день законопроект допрацювали і на сайті ВР вивісили доопрацьований текст законопроекту. Голосування за Закон проходило 30.03.2020. З хронології розгляду законопроекту видно, що фактично розглядали його з 14:11 до 14:13 тобто, 2 ХВИЛИНИ, після чого депутати за нього проголосували і прийняли в цілому.

Під час фактичного розгляду депутатами законопроекту протягом 2-х хвилин ніякі правки не вносилися. Ніяких інших розглядів і голосувань не було. Отже, депутати проголосували за ту редакцію Закону, що на сайті ВР вказана як «Проект Закону (доопрацьований)».

Відкриваємо «Проект Закону (доопрацьований)», знаходимо пункт 5 розділу І та читаємо, що там написано в частині оренди:
«14. З моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу.»

Тобто, чорним по білому написано «Наймач ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ ВІД ПЛАТИ за користування майном». Ось ми виходимо з того, що саме за таку редакцію Закону № 540 голосували депутати.

Далі, Закон направляють на підпис Президенту України. Після підпису Закон повертається в ВР і йде його публікація в пресі (газета «Голос України» № 62 від 02.04.2020).

Відкриваємо ми опубліковану редакцію Закону і бачимо наступне:
«14. З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями), і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу.».

Отже, в законопроекті міститься фраза «Наймач звільняється від плати», а на виході Закон має вже іншу фразу, а саме – «Наймач может бути звільнений від плати». Упевнений, що різницю всі помітили.

Таким чином, ми бачимо наступне: та редакція Закону, яка знаходиться на сайті ВР в розділі «Законопроекти», і вказана як фінальна редакція, за яку голосували депутати, відрізняється від редакції, яку ми отримали на виході з друку.

Якщо закони можуть так «робитися», то що вже говорити про ковбасу! Тут може бути багато різних пояснень, чому так сталося, але я пропоную кожному самостійно над цим поміркувати :-).

 

 

173

Один коментар до “Депутати звільнили орендарів від оренди на час карантину?”

Залишити відповідь