Коли правила КІК не застосовуються

Правила КІК з 01.01.2022

Уже не за горами 2022 рік, з приходом якого в Україні почнуть діяти «правила КІК». Нагадаємо, що відповідно до цих правил українські резиденти (як фізичні, так і юридичні особи), які прямо чи опосердковано володіють іноземними компаніями (або фактично їх контролюють), можуть бути зобов’язані сплатити в Україні податок з нерозподілених прибутків таких компаній.

Звичайно, Україна не є «винахідником» цих правил, вона лише намагається не відставати від країн з розвинутою економікою, а тому, певним чином, змушена запроваджувати у себе відповідні правила податкової прозорості.

Основна ідея КІК

В основі «правил КІК» лежить ідея прирівняти нерозподілений прибуток іноземної компанії з низької податкової юрисдикції до особистого доходу її акціонера, де б він не знаходився. З’явилась така ідея після того, як власники бізнесів почали використовувати іноземні компанії із низькоподаткових юрисдикцій (як правило їх називають «офшорними компаніями») для накопичення капіталів та прибутків, не розподіляючи їх на виплату акціонерам (тобто, не виплачуючи дивіденди). Накопичуючи прибутки на рахунках компанії із країни з низькими або й взагалі з нульовими податками, власникам бізнесу вдавалось економити значні суми коштів на сплату податків. У результаті країни, звідки власники бізнесу, почали вважати, що вони не доотримують у свою казну кошти (у вигляді податків), які вони могли б отримати, якби прибутки іноземних компаній розподілялися.

Отже, власне, саме за таких обставин і зв’явились у світі «правила КІК», які поступово дійшли й до України. Українці, як люди кмітливі, також уже давно почали використовувати іноземні компанії для ведення бізнесу. Багато хто з українців вже таким чином структурував свій бізнес із іноземних компаній, що щось змінювати вкрай важко, а тому доведеться дотримуватись правил.

Проте, хочемо сказати усім відому істину: коли добре знаєш правила, то знаєш як працювати в межах правил, але при цьому використовувати їх для себе з максимальною користю.

Редоміціляція – один із варіантів

Ось, наприклад, українські «правила КІК» передбачають, що їх можна не застосовувати, якщо (а) іноземна компанія зареєстрована в країні, з якою Україна уклала угоду про уникнення подвійного оподаткування, та, при цьому, (б) одночасно частка пасивних доходів КІК становить не більше 50% загальної суми її доходів.

Отже, потрібно знайти країну, з якою в України є угода про уникнення подвійного оподаткування, та відрегулювати доходи КІК таким чином, щоб частка пасивних доходів не перевищувала 50%. Щойно такі умови будуть віднайдені, необхідно буде скористатися процедурою під назвою «редоміціляція». Процедура редоміціляції компанії є законодавчо врегульованою в багатьох країнах та передбачає заміну місця реєстрації компанії з однієї юрисдикції на іншу при збереженні організаційно-правового статусу та корпоративної структури компанії. Таким чином, компанія припиняє своє існування як юридична особа в країні первісної реєстрації та продовжує свою діяльність вже в іншій країні відповідно до законодавства цієї нової юрисдикції.

Це один із багатьох прикладів того, що можливості для ефективного використання правил існують завжди, потрібно лише їх «бачити» та вміло застосовувати.

 

157

Залишити відповідь