Податкова амністія

Напевно, більшість вже чула про так звану «податкову амністію», яка має невдовзі запрацювати в Україні. Відповідний Закон  (Закон України від 15.06.2021 № 1539-IX) набрав чинності 21.07.2021 р., а отже, ще є небагато часу, щоб визначитись, що і як робити.

Ми не могли залишитись осторонь цих змін, а тому пропонуємо бліц-огляд того, що передбачає Закон.

Амністія

Суть «податкової амністії» полягає у тому, що громадяни отримують можливість «показати» свої активи/доходи, з яких не були сплачені податки, сплативши лише спеціальний збір. При цьому, законом передбачається, що держава не буде мати претензій щодо несплати податків, не буде застосовувати фінансові санкції та, у певних випадках, не буде вдаватись до кримінальних переслідувань (а саме, щодо податкових, валютних правопорушень та деяких порушень у сфері господарської діяльності).

Отже, громадянам надається можливість зізнатися в несплаті податків з певних активів/доходів, сплативши при цьому державі певний збір, а держава обіцяє не мати до таких платників претензій. Звісно, з цього правила є виключення, але то вже інша історія. У цілому ж, ідея «податкової амністії» саме така.

Кого стосується

Амністувати свої активи/доходи можуть усі фізичні особи – громадяни України. Виключення стосується лише тих, хто з 01.01.2005 працював на державній службі, а саме, національні публічні діячі – народні депутати, урядовці, керівники центральних органів влади та судді конституційного і вищих судів, державні службовці, посади яких належать до категорії «А», керівники органів прокуратури, керівники обласних територіальних органів Служби безпеки України, голови та судді апеляційних судів тощо. Крім того, не зможуть скористатися амністією так звані «підсанкційні особи», власники активів, отриманих злочинним шляхом, та особи, відносно яких вже ведуться справи щодо ухилення від сплати податків.

Як скористатися

Для того, щоб скористатися «податковою амністією», потрібно у період з 01.09.2021 до 01.09.2022 року подати в електронній формі спеціальну декларацію до ДПСУ. Декларація подається безпосередньо декларантом.

Що вказувати в декларації

За загальним правилом в декларації слід вказувати усі активи та доходи, з яких досі ще не було сплачено податки. Однак, при цьому є обмеження щодо періоду отримання таких активів та доходів – вони мають бути отримані до 01.01.2021. Отже, якщо хтось отримав активи/доходи в 2021 році, податкова амністія на них не поширюється. Щодо них діють загальні правила оподаткування.

Задекларувати можна гроші на рахунках в українських та іноземних банках, рухоме та нерухоме майно, акції та частки у капіталі компаній та інші активи. Перелік активів не є вичерпним. Не обмежується у часі й період отримання активів у минулому.

Неможливість декларування передбачена щодо активів та доходів, отриманих внаслідок кримінальних правопорушень (за виключенням кримінальних правопорушень у сфері оподаткування та валютних відносин, а також деяких правопорушень у сфері захисту економічної конкуренції).

Спеціальний збір

Декларант має 30 к.д. з дати подання декларації на те, щоб сплатити відповідний спеціальний збір:

  • 5% – з активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні, зокрема, з валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні;
  • 7% – з активів, що знаходяться (зареєстровані) за кордоном, зокрема, з валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках, якщо декларація подана ДО 01.03.2022;
  • 9% – з активів, що знаходяться (зареєстровані) за кордоном, зокрема, з валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках, якщо декларація подана після03.2022;
  • 2,5% – з вартості державних облігацій України, придбаних у період з 01.09.2021 до 31.08.2022, за рахунок доходів, з яких не були сплачені податки, та до подачі декларації.

У якості альтернативи надається можливість сплатити збір трьома рівними частинами щорічно. Однак, у такому випадку ставка 5% збільшиться до 6%, ставки 7% та 9% збільшаться на 2,5 відповідно до 9,5% та 11,5%, а ставка 2,5% до 3%.

Чи повертати закордонні активи в Україну

Ні, усі задекларовані за кордоном активи можуть залишатися там же, обов’язку повертати їх до України немає. Слід лише пам’ятати, що, наприклад, з грошей на рахунках в іноземних банках потрібно сплатити 7% (9%), а якщо їх перемістити до українського банку – то 5%.

Щодо джерел отримання активів/доходів

Згідно із законом декларанти не зобов’язані розкривати джерела походження активів. Більше того, податковим органом заборонено проводити перевірки щодо джерел походження задекларованих активів/доходів. Разом з тим, якщо хтось захоче спочатку покласти готівку на рахунок в банку, а потім вже задекларувати, то банки зобов’язані будуть провести повний фінансовий моніторинг щодо таких доходів, у тому числі, перевірити джерела їх походження.

Отже, ми надали вам інформацію для загального розуміння того, як має працювати «податкова амністія». Звичайно, існує велика кількість деталей та нюансів, які слід враховувати для вирішення питання про доцільність легалізації своїх доходів через «податкову амністію». Проте, вже на підставі цієї інформації ви зможете зрозуміти, чи стосується вас ця тема взагалі, чи ні. І якщо так, то рекомендуємо скористатися послугами наших досвідчених адвокатів у цій сфері, які із задоволенням нададуть рекомендації по вашій конкретній ситуації і безпосередня для вас розроблять ваш індивідуальний алгоритм подальших дій.

 

Сергій Єфімов
податковий адвокат

 

 

76

Залишити відповідь