Контрольовані іноземні компанії як податкова новація


З січня цього року, коли Верховна Рада України проголосувала за «законопроект №1210», платники податків почали чекати та гадати, підпише Президент України цей законопроект чи ні. І ось, 21.05.2020 питання було вирішено на користь підписання й законопроект став Законом України № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».

Цей Закон є великим як за обсягом, так і за кількістю змін, що ним вносяться до ПКУ. Серед змін є такі, що запроваджують абсолютно нові норми, які ніколи раніше у податковому законодавстві не застосовувались.

Зокрема, мова йде про новацію, яка отримала назву «контрольовані іноземні компанії», або просто – КІК. Для висвітлення цієї теми у повному обсязі потрібно витратити не одну годину та списати не одну сторінку. Проте, оскільки тема важлива, хоча б мінімально потрібно в ній орієнтуватись.

Головний мінімум знань з приводу КІК, яким потрібно володіти, полягає у наступному:

 • будь-який податковий резидент України (тобто, юридичні та фізичні особи незалежно від громадянства), який контролює іноземну юридичну особу (або, навіть, іноземне утворення без статусу юридичної особи), визнається контролюючою особою (КО), а іноземна юридична особа – контрольованою іноземною компанією (КІК);
 • під контролем розуміються випадки, коли КО, зокрема:
  • прямо або опосередковано володіє корпоративними правами (акціями) в КІК у розмірі більше ніж 50%;
  • або має можливість здійснювати суттєвий або вирішальний вплив на рішення КІК щодо укладення угод, розпорядження активами та прибутком, припинення діяльності незалежно від юридичного оформлення такого впливу.
 • контролююча особа зобов’язана:
  • щороку одночасно з річною декларацією подавати до податкової Звіт про КІК, у якому вказується, зокрема, дохід та прибуток КІК;
  • платити з прибутку КІК податок (фіз. особи – ПДФО, юр.особи – податок на прибуток), якщо дохід КІК на кінець звітного періоду перевищує 2 млн євро та при цьому:
   • між Україною і юрисдикцією місцезнаходження КІК відсутній договір про уникнення подвійного оподаткування та про обмін податковою інформацією та:
    • або КІК сплачує податок на прибуток за ставкою, яка більше як на 5 відсоткових пунктів менше за ставку податку на прибуток в Україні;
    • або частка пасивних доходів КІК становить більше 50% загальної суми її доходів.
   • повідомляти податкову про події, що призвели до набуття або втрати статусу КО (Повідомлення надсилається протягом 60 днів з дня відповідної події).
  • відповідальність:
   • за неподання Звіту про КІК – штраф 100 розмірів прожиткового мінімуму (ПМ) – 210,2 тис грн;
   • за несвоєчасне подання Звіту про КІК – штраф 1 розмір ПМ за кожен календарний день неподання, але не більше 50 розмірів ПМ;
   • за приховування інформації у Звіті – штраф 3% від доходу КІК або 25% від прибутку КІК (береться більше із значень), але не більше 1000 ПМ;
   • за ненадсилання Повідомлення – штраф 300 розмірів ПМ.

Отже, якщо Ви хоча б в якійсь частині володієте іноземною компанією або впливаєте на прийняття нею рішень, то Вам варто перевірити, чи будете Ви визнаватися КО по відношенню до такої компанії. Якщо так, то не забудьте про вимогу подати Звіт до податкової. Якщо при цьому обороти вашої КІК перевищують 2 млн євро, то у такому випадку варто уважно підійти до питання щодо розміру ваших оподатковуваних доходів як резидента України, оскільки може статися так, що Ви повинні будете їх збільшити на розмір прибутку КІК та сплатити відповідні податки.

Відповідні норми про КІК набирають чинності з 01.01.2021, отже, ще є деякий час для того, аби переглянути свої іноземні володіння та заздалегідь підготуватись до належного виконання нових вимог податкового законодавства.

 

–>> Замовити консультацію в один клік!

–>> Телеграм-канал за посиланням:   t.me/yefimovpartners

–>> Підписатись на Моніторинг!

 

 

 

Залишити відповідь