Дата ПДВ при внесенні нерухомого майна до статутного капіталу

22.07.2021 року Верховний Суд розглянув справу № 300/1952/19, у якій погодився з податківцями щодо того, що податкові зобов’язання з ПДВ виникають на дату оформлення акту приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу ТОВ, а не на дату оформлення права власності на нього.

Фактичні події відбувалися так. Підприємство внесло до статутного капіталу ТОВ нерухоме майно. На підтвердження передачі цього майна було складено акт приймання-передачі у березні 2018 року. Право власності на майно зареєстровано за ТОВ у держреєстрі лише у квітні 2018 року.

Підприємство склало податкову накладну на дату виникнення права власності, тобто, у квітні 2018 року. Податківці не погодились із підприємством та зазначили, що податкова накладна мала бути складена на дату підписання акту приймання-передачі, тобто, у березні. Як результат, підприємству нараховано штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, а спір було передано до суду.

Суди першої та апеляційної інстанції підтримали позицію позивача і задовольнили позов.

Однак, Верховний Суд визнав правомірною позицію податкового органу, зазначивши наступне. Приписи п. 187.1 ст. 187 ПКУ не ставлять дату виникнення податкового зобов’язання з ПДВ у залежність від дати переходу права власності на товар. Вжитий в пункті 187.1 статті 187 ПК України термін «відвантаження товарів» розуміється не як факт виникнення права власності на товар, а як початок процесу фізичного переміщення товару від місця його постійного знаходження (зберігання) у постачальника, або іншого оформленого у визначеному законом порядку передання майна.

Тобто, оформлення акта приймання-передачі від 12 березня 2018 року, який є первинним бухгалтерським документом, означає передачу належного активу (нерухоме майно) із балансу позивача на баланс ТОВ. Це за своєю правовою природою є відвантаженням товару у розумінні приписів п. 187.1 ПКУ, що визначає дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ.

 

Залишити відповідь